Arabalarda Kış Lastiğinin Önemi Nedir?

Arabalarda kış lastiği kullanımı son derece önemlidir. Bu yazımızda sizin için kış lastiğinin önemini açıkladık.

Kış Lastiğinin Önemi Nedir?

Trafik her gün içinde olduğumuz yorucu ve dikkatsizliğe gelmeyecek bir süreç, artan araç kullanımı, uzun saatler süren trafik sıkışıklıkları, yan yollardan ana yola akan araç seli, günün yorgunluğu, gerginliği derken durum gitgide zorlaşabiliyor. Bu nedenle trafikte hep dikkatli olmak gerekiyor. Bir de üstüne her mevsim trafiğin kendine ait ekstra zorlukları da eklenebiliyor. Kış trafiği de bu konuda görüş mesafesinin azalması, gizli buzlanma, kar, yağmur gibi etkenlerle başı çekiyor. Arabalarda kış lastiği kullanımı tam burada büyük bir önem kazanıyor. Nitekim arabalarda kış lastiği kullanımının önemini bilmek ve geç kalmadan kullanmak mal ve can güvenliğine büyük katkı sağlıyor.

Kış başladığında artan trafik kazalarının çoğunda kış lastiği kullanmamanın büyük bir etken olduğuna şahit oluruz. Genel algıda kış lastiğinin uzun yolda ya da en sert kış koşullarında kullanılması gerekir diye bir görüş vardır. Aslında bu görüşün yanlış olduğu ve kış lastiği kullanmamızın neden çok önemli olduğunu sizler için listeledik:

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi

  • Islak yollarda daha iyi kavrama sağlar, aracın kayma riskini azaltır.
  • Karlı, çamurlu yollarda daha iyi çekiş gücü sağlar, performansı arttırır.
  • Islak, buzlu, çamurlu yollarda fren mesafesini kısaltır.

Arabalarda Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kar lastiği olarak da bilinen kış lastiklerinin kullanımı sadece karla alakalı gibi düşünülsede bu yanlıştır. Kış lastiği Aralık-Şubat ayları arasında kesinlikle kullanılması önerilmekle birlikte, Kasım-Nisan ayları arasında da değişken hava koşullarında güvenli bir sürüş deneyimi sağlar. Bu yüzden kar, yağmur olmasa bile sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü her dönemde kış lastiği kullanabilirsiniz.

Kış lastiği soğuk hava şartlarına uygun üretilen kauçuk yapısı ve derin sırt desenleriyle daha iyi bir yol tutuşu sağlar. Daha iyi yol tutuşu kaymayı engelleyeceği ve fren mesafesini kısaltacağı için güvenli ve konforlu bir yolculuk sağlar. Siz ve sevdiklerinizin can güvenliği ve konforlu yolculuğu için kış lastiği kullanımını ihmal etmeyin.

Orbey Filo Rent olarak size güvenli ve konforlu yolculuklar dileriz.